• 3627

  Żelazo w diecie wegetariańskiej 

  Jedną z częstych  obaw osób stosujących dietę wegetariańską, jest to czy są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości żelaza mimo braku mięsa w jadłospisie. Faktem jest, że mięso jest dobrym źródłem tego pierwiastka, dodatkowo w dobrze przyswajalnej formie. Ale nie od dziś wiadomo, że dieta wegetariańska, a nawet wegańska przy odpowiednim zbilansowaniu jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości makro i mikroelementów. Poznaj źródła żelaza odpowiednie dla wegetarian. 

  (więcej…)

 • 3623

  Czy warto zażywać suplementy diety?

  Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do zdrowego stylu życia. Inwestujemy w przeróżne diety, zabiegi medyczne, sprzęt sportowy oraz suplementy diety, które z roku na rok cieszą się rosnąca popularnością. Fakt ten nie powinien budzić większego zaskoczenia, bowiem szybki i stresujący tryb życia nie zawsze sprzyja przygotowywaniu zdrowych i pełnowartościowych posiłków, a ceny usług cateringu dietetycznego są często bardzo wysokie i nie każdy może sobie na to pozwolić. Suplementy diety posiadają wiele zalet, pozwalają uzupełnić niedobory cennych witamin, jednak musisz pamiętać, że nawet najlepszego rodzaju preparaty nie zastąpią zbilansowanej, zdrowej diety, która, jak powszechnie wiadomo, jest podstawą prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem wszystkich tych, którzy z różnych powodów rozważają suplementację.

  (więcej…)

 • 3616

  Aronia — mały wielki owoc

  Aronia to drobny owoc o specyficznym, cierpkim smaku. Przygotowuje się z jej wiele przetworów, np. soki, syropy czy dżemy. Co wyróżnia aronię na tle innych owoców? Charakteryzuje się ona bardzo wysoką zawartością przeciwutleniaczy, które działają korzystnie na organizm. Poznaj prozdrowotne właściwości aronii.

  (więcej…)

 • 3607

  Żywienie dzieci – największe błędy popełniane przez rodziców

  Nadwaga i otyłość wśród najmłodszych

  Problem nadmiernej masy ciała dotyczy coraz większej ilości osób na całym świecie. Dodatkowo niepokoi fakt, że nadwaga i otyłość występuje często już u najmłodszych dzieci. Według WHO, 14% dziewcząt i 20% chłopców w Polsce waży zbyt dużo. Szacuje się, że w 2025 roku otyłość będzie dotyczyła 91 milionów dzieci na świecie w wieku 5-17 lat, a 268 milionów osób z tej grupy wiekowej będzie miało nadwagę. Co jest przyczyną takiego stanu? Jakie błędy żywieniowe obserwuje się u najmłodszych?

  (więcej…)

 • 3596

  Wszystko co powinniście wiedzieć o rumianku.

  Poznaj cenne właściwości rumianku 

  Rumianek to roślina dobrze znana każdemu. Kojarzona głównie z naparem, ceniona jest za swoje prozdrowotne właściwości. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwzapalne, odkażające, rozkurczowe, przeciwbólowe i wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Może łagodzić objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS), pozytywnie wpływa też na zmniejszenie bólu w trakcie miesiączki. Rumianek jest rośliną łatwodostępną i stosunkowo niedrogą co jest jego dodatkową zaletą. 

  (więcej…)

 • 3588

  Czy jedzenie mięsa jest zdrowe?

  Czy warto spożywać mięso i jego wyroby?

  Czy jedzenie mięsa w dzisiejszych czasach jest zdrowe? Obecnie coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o całkowitej bądź częściowej rezygnacji ze spożycia produktów mięsnych i przejścia na dietę wegetariańską lub wegańską. Powody są różne, począwszy od troski o środowisko naturalne, poprzez chęć spróbowania czegoś nowego, kończąc zaś na kwestiach zdrowotnych, niemniej jednak nadal istnieje spora grupa osób, dla których mięso oraz wszelkie jego wyroby stanowią podstawę posiłku, a wszystko to za sprawą jego walorów smakowych oraz bogactwa witamin z grupy B, żelaza i wielu innych, niezwykle cennych dla organizmu pierwiastków. Musicie jednak mieć świadomość tego, że zawsze w słoiku miodu znajdzie się łyżeczka dziegciu i dokładnie tak samo jest w tym przypadku. Produkty mięsne, pomimo wielu prozdrowotnych właściwości, posiadają także takie, które niewątpliwie mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia naszego samopoczucia. Niegdyś budząca sporo kontrowersji dieta roślinna, obecnie jest coraz częściej rekomendowana nie tylko przez lekarzy, lecz także innych przedstawicieli służby zdrowia.  Wszystkie wyżej wymienione kwestie przyczyniają się do tego, że spór pomiędzy zwolennikami mięsa a jego przeciwnikami nieustannie narasta. Obie strony wprost prześcigają się w podawaniu różnorodnych argumentów. Jeżeli jesteś jedną z osób, które zastanawiają się, czy mięso, aby na pewno powinno znajdować się w twoim codziennym jadłospisie, powinieneś przeczytać ten artykuł. Poniżej znajdziesz kilka porad, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pomogą rozwiać jakiekolwiek wątpliwości. 

  (więcej…)

 • 3581

  Migdały – wartości odżywcze migdałów

  Dlaczego warto jeść migdały? 

  Migdały należą do orzechów, a te z kolei stanowią grupę produktów o wysokiej wartości odżywczej. Dostarczają cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych i związków bioaktywnych. Regularne spożywanie orzechów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób, stanowiąc przy tym istotny element zdrowej diety. Migdały są łatwodostępne i na ogół lubiane przez konsumentów.  Jakie jeszcze  korzyści zdrowotne niesie za sobą spożywanie tych orzechów? Kto szczególnie powinien po nie sięgać?

  (więcej…)

 • 3312

  Suplementy diety – tak czy nie?

  Polska jest krajem, gdzie suplementy diety oraz środki dostępne bez recepty je się garściami. Czy czy słusznie? Źle dobrana suplementacja może zrobić więcej szkody niż pożytku. Dlatego zanim sięgniesz po suplementację przeczytaj ten wpis!

  (więcej…)
 • 3306

  Psychodietetyka – skarbnica wiedzy już w księgarniach!

  Jak wiadomo jedzenie bywa bardzo przyjemne, jest także jedną z naszych podstawowych potrzeb egzystencjonalnych, daje radość i buduje więzi społeczne. Problem zaczyna się wtedy gdy zaczyna generować złe emocje. 

  (więcej…)
 • 3295

  Czy liczenie kalorii ma sens?

  Wielu z nas zmaga się z dietami i katuszami na siłowni czy wyczerpującymi treningami podczas gdy waga stoi. To szalenie frustrujące ale… no właśnie czy liczenie kalorii i katusze mają sens jeśli metabolizm na skutek wieloletnich zaniedbań diety jest zaburzony?

  (więcej…)