• 3616

  Aronia — mały wielki owoc

  Aronia to drobny owoc o specyficznym, cierpkim smaku. Przygotowuje się z jej wiele przetworów, np. soki, syropy czy dżemy. Co wyróżnia aronię na tle innych owoców? Charakteryzuje się ona bardzo wysoką zawartością przeciwutleniaczy, które działają korzystnie na organizm. Poznaj prozdrowotne właściwości aronii.

  (więcej…)

 • 3611

  Czym charakteryzuje się rak trzustki i jak go leczyć?

  Każdego roku wielu ludzi dowiaduje się, że cierpi na chorobę nowotworową. Przyczyn tego stanu rzeczy należy dopatrywać się we współczesnym stylu życia przeciętnego człowieka, który opiewa na spożywaniu wysoko przetworzonych produktów oraz życiu w ciągłym stresie i pośpiechu, co w połączeniu z niską aktywnością fizyczną, wszechobecnymi zanieczyszczeniami powietrza oraz różnego rodzaju używkami daje nowotworom wolny wstęp do bram naszego organizmu. Jedną z najgroźniejszych chorób tego typu jest rak trzustki. Schorzenie to cechuje się dość rzadkim występowaniem, za to niezwykle wysoką śmiertelnością, bowiem tylko niewielki procent chorych przeżywa dłużej niż pięć lat.

  (więcej…)

 • 3607

  Żywienie dzieci – największe błędy popełniane przez rodziców

  Nadwaga i otyłość wśród najmłodszych

  Problem nadmiernej masy ciała dotyczy coraz większej ilości osób na całym świecie. Dodatkowo niepokoi fakt, że nadwaga i otyłość występuje często już u najmłodszych dzieci. Według WHO, 14% dziewcząt i 20% chłopców w Polsce waży zbyt dużo. Szacuje się, że w 2025 roku otyłość będzie dotyczyła 91 milionów dzieci na świecie w wieku 5-17 lat, a 268 milionów osób z tej grupy wiekowej będzie miało nadwagę. Co jest przyczyną takiego stanu? Jakie błędy żywieniowe obserwuje się u najmłodszych?

  (więcej…)

 • 3603

  Czym jest depresja i jak ją leczyć?

  Choroby i zaburzenia psychiczne to jedne z problemów zdrowotnych, które obecnie zbierają coraz większe żniwo, zarówno wśród osób młodszych, dopiero wkraczających w życie, jak i starszych ludzi. Jedną z najczęściej spotykanych chorób o podłożu psychicznym i to niestety, ale na ogromną skalę jest depresja — szacuje się, że w samej Polsce liczba osób dotkniętych depresją sięga ponad 1.5 miliona ludzi, zaś do 2030 roku dolegliwość ta zyska miano najczęściej występującej choroby psychicznej na świecie. Warto pamiętać, że osoba chora na depresję nie zawsze musi uzewnętrzniać swój stan, czasami cierpienie odbywa się w samotności, za zamkniętymi drzwiami mieszkania, a same objawy mogą być bardzo zróżnicowane, niekoniecznie powiązane z układem nerwowym. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem zwłaszcza osoby, które w swoim codziennym życiu miały okazję zetknąć się z depresją i jej objawami nie tylko u siebie, lecz także wśród swoich znajomych. Dzięki zawartym informacjom lepiej zrozumiesz, czym jest depresja, będziesz w stanie lepiej zrozumieć swojego cierpiącego na depresję przyjaciela, a kto wie — może dzięki temu właśnie uratujesz mu życie.

  (więcej…)

 • 3600

  Dlaczego dobry sen jest tak ważny?

  Każdego dnia dbamy, aby nasz organizm był zdrowy i silny. Dzięki temu możemy w pełni
  korzystać z życia, ponieważ nasze ciało w dobrej formie umożliwia podejmowanie działań, nawet
  tych najbardziej wymagających. Odpowiednie odżywianie, wystarczające nawodnienie, kontakty
  społeczne czy aktywność fizyczna to podstawowe elementy, gdy dbamy o siebie oraz swoje
  zdrowie. Często jednak wiele osób zapomina o śnie. A przecież wszyscy potrzebujemy
  odpowiedniego odpoczynku i regeneracji.

  (więcej…)

 • 3596

  Wszystko co powinniście wiedzieć o rumianku.

  Poznaj cenne właściwości rumianku 

  Rumianek to roślina dobrze znana każdemu. Kojarzona głównie z naparem, ceniona jest za swoje prozdrowotne właściwości. Wykazuje działanie uspokajające, przeciwzapalne, odkażające, rozkurczowe, przeciwbólowe i wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Może łagodzić objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS), pozytywnie wpływa też na zmniejszenie bólu w trakcie miesiączki. Rumianek jest rośliną łatwodostępną i stosunkowo niedrogą co jest jego dodatkową zaletą. 

  (więcej…)

 • 3588

  Czy jedzenie mięsa jest zdrowe?

  Czy warto spożywać mięso i jego wyroby?

  Czy jedzenie mięsa w dzisiejszych czasach jest zdrowe? Obecnie coraz więcej ludzi podejmuje decyzję o całkowitej bądź częściowej rezygnacji ze spożycia produktów mięsnych i przejścia na dietę wegetariańską lub wegańską. Powody są różne, począwszy od troski o środowisko naturalne, poprzez chęć spróbowania czegoś nowego, kończąc zaś na kwestiach zdrowotnych, niemniej jednak nadal istnieje spora grupa osób, dla których mięso oraz wszelkie jego wyroby stanowią podstawę posiłku, a wszystko to za sprawą jego walorów smakowych oraz bogactwa witamin z grupy B, żelaza i wielu innych, niezwykle cennych dla organizmu pierwiastków. Musicie jednak mieć świadomość tego, że zawsze w słoiku miodu znajdzie się łyżeczka dziegciu i dokładnie tak samo jest w tym przypadku. Produkty mięsne, pomimo wielu prozdrowotnych właściwości, posiadają także takie, które niewątpliwie mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia naszego samopoczucia. Niegdyś budząca sporo kontrowersji dieta roślinna, obecnie jest coraz częściej rekomendowana nie tylko przez lekarzy, lecz także innych przedstawicieli służby zdrowia.  Wszystkie wyżej wymienione kwestie przyczyniają się do tego, że spór pomiędzy zwolennikami mięsa a jego przeciwnikami nieustannie narasta. Obie strony wprost prześcigają się w podawaniu różnorodnych argumentów. Jeżeli jesteś jedną z osób, które zastanawiają się, czy mięso, aby na pewno powinno znajdować się w twoim codziennym jadłospisie, powinieneś przeczytać ten artykuł. Poniżej znajdziesz kilka porad, które z dużą dozą prawdopodobieństwa pomogą rozwiać jakiekolwiek wątpliwości. 

  (więcej…)

 • 3581

  Migdały – wartości odżywcze migdałów

  Dlaczego warto jeść migdały? 

  Migdały należą do orzechów, a te z kolei stanowią grupę produktów o wysokiej wartości odżywczej. Dostarczają cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych i związków bioaktywnych. Regularne spożywanie orzechów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób, stanowiąc przy tym istotny element zdrowej diety. Migdały są łatwodostępne i na ogół lubiane przez konsumentów.  Jakie jeszcze  korzyści zdrowotne niesie za sobą spożywanie tych orzechów? Kto szczególnie powinien po nie sięgać?

  (więcej…)

 • 3537

  Joga i relaksacja na trawie 9 października 2021

  Już 9 października 2021 powtórzymy nasze zeszłoroczne zajęcia z jogi oraz relaksacji na trawie na warszawskich Bielanach!

  Udział w evencie jest całkowicie bezpłatny!

  (więcej…)

 • 3490

  Siła codziennych rytuałów

  Od zawsze, ale w ostatnim czasie jeszcze bardziej, potrzebujemy ram w których zamkniemy naszą codzienność. Przytłoczeni nadmiarem informacji, kontaktów, pracy nie zastanawiamy się nad tym czy aby wszystko jest równie ważne i równie potrzebne.. Może czas wypracować jakiś stały rytm dnia, który uporządkuje nasze życie zewnętrzne i wewnętrzne…?

  (więcej…)