• 3725

  Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

  Jakie są skutki bezsenności i jak można jej zapobiec?

  Jedną z najważniejszych czynności, którą wykonujemy w ciągu dnia, jest sen. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ prawidłowy przebieg tego procesu składającego się z kilku faz jest niezbędny do tego, abyśmy mogli należycie wykonywać swoje obowiązki związane z życiem prywatnym oraz zawodowym. Osoby mające problemy ze snem regularnie uskarżają się na występowanie wielu uciążliwych dolegliwości typu problemy z koncentracją, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego i odpornościowego, otyłość oraz wiele innych. Niestety, ale w pewnym stopniu to właśnie my sami przyczyniamy się do bezsenności, prowadząc stresujący i intensywny tryb życia, spędzając do tego długie godziny przed ekranem laptopa lub telefonu komórkowego, co w połączeniu z małą ilością ruchu staje się zabójstwem dla prawidłowej jakości snu. W naszym artykule dowiesz się więcej o wszelkich negatywnych następstwach związanych z bezsennością oraz uzyskasz kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci uporać się z tym niesamowicie trudnym przeciwnikiem.

  (więcej…)

 • 3702

  Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

  Jak przezwyciężyć wypalenie zawodowe i odzyskać chęć życia?

  Szalone tempo pracy, mnogość zadań i przepracowanie, a w przypadku przedsiębiorców ciągłe ryzyko strat nierzadko prowadzą do załamania i wypalenia zawodowego. Jak je zdiagnozować i odróżnić od zwykłego przemęczenia? Jak je przezwyciężyć i odzyskać pełnię życia?

  (więcej…)

 • 3684

  Nerwica lękowa – jak ją zdiagnozować i leczyć?

  Nerwica to stan wyczerpania psychicznego. Jedną z jej odmian jest nerwica lękowa, której charakterystycznym przejawem jest odczuwanie strachu.

  Przykładem tej przypadłości może być sytuacja, w której człowiek stracił bliską osobę w wypadku samochodowym i teraz sam lęka się o własne życie w kontekście ruchu drogowego. Z początku taka osoba boi się zbliżać do jezdni. Jeśli jednak nic nie zacznie z tym robić, ów lęk może się przerodzić w strach przed opuszczeniem domu. Konieczność wyjścia na ulicę może spowodować u niej atak paniki.

  (więcej…)

 • 3671

  Mniej znaczy więcej: 5 powodów, dla których warto przejść na minimalizm

  Prawdziwa radość kryje się w małych rzeczach!

  W ostatnich latach nasze życie zmieniło się nie do poznania. Kupujemy nowy samochód i pierwsze, co robimy, to publikujemy jego zdjęcie w Instagramie. Lajkujemy zupełnie błahe sprawy. Wpadamy w zachwyt nad rzeczami, które nie mają żadnej wartości.

  Żyjemy na pokaz i jak gdyby w filmie. Obciążamy mózg całkowicie pustymi informacjami. Ciągle coś kupujemy, ciągle zawieramy z kimś znajomości. Po co? Dlaczego?… Przecież w taki sposób nie czujemy się szczęśliwi ani usatysfakcjonowani.

  Alternatywą wobec ciągłej pogoni jest minimalizm – sposób życia, który chroni przed pustką i chaosem, wnosi za to do naszego życia harmonię i spokój.

  (więcej…)

 • 3654

  Przebodźcowanie – jak się przed nim bronić?

  Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, musisz zapewniać swoim zmysłom regularny odpoczynek. Nadmiar bodźców i brak wytchnienia mogą w najlepszym razie wywołać mętlik w głowie, a w najgorszym zmusić Cię do ucieczki przez najbliższe możliwe „wyjście”. Taka ucieczka może być jednak nie na miejscu, na przykład wówczas, gdy doznajesz ataku w pracy lub na ważnej imprezie.

  (więcej…)

 • 3648

  Przebodźcowanie – czym jest dla osób wysoko wrażliwych?

  Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, z pewnością dobrze znasz dojmujące uczucie przytłoczenia będące „skutkiem ubocznym” wyjątkowo reaktywnego układu nerwowego. Szybciej się męczysz, a to, co inni uważają za błahy incydent, w Twoich oczach urasta do niebotycznych rozmiarów? Wyjaśniamy jak działa przebodźcowanie i jak wpływa na osoby wysoko wrażliwe.

  (więcej…)

 • 3645

  Mindfulness dla dzieci. Poznaj 8 skutecznych ćwiczeń

  Właściwie nie ćwiczeń, a fajnych zabaw, które Twoja pociecha z pewnością polubi!

  Mindfulness to stan świadomej medytacji dostępny dla każdego. Jeśli z jakichś powodów słowo „medytacja” Cię odstrasza, możemy to nazwać stanem uważnej obecności. Mindfulness to właściwie umiejętność spokojnego, pełnego doświadczania bieżących wrażeń i doznań, jakich dostarcza nam życie codzienne. Dzieciom tego rodzaju ćwiczenia przynoszą szereg nieocenionych korzyści – uczą koncentracji, wzmacniają psychikę, rozwijają umiejętności społeczne i zwiększają zaradność w sytuacjach konfliktowych.

  (więcej…)